Pozycjonowanie

Po co inwestować w pozycjonowanie?

Pozycjonowanie internetowe od jakiegoś czasu jest jednym z najpopularniejszych elementów stosowanych w marketingu internetowym, które wykorzystywane jest zarówno przez ogromne korporacje, jak i dopiero wyrastające na rynku mikroprzedsiębiorstwa. Skąd takie zainteresowanie tym działem promowania? I czy faktycznie jego udział w reklamie jest tak ważny? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie!

Czym jest SEO?

Pozycjonowanie, inaczej nazywane SEO, to działania, które mają na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarce Google. Prościej mówiąc dzięki ruchom tego typu nasza strona znaleźć się może w TOP10 wyszukiwarki Google po wpisaniu danego hasła. Zatem jeśli np. oferujesz usługi kosmetyczne i chcesz, aby na hasło „kosmetyczka Wrocław”  Twoja strona  pojawiała się stosunkowo wysoko – powinieneś/powinnaś zainwestować w SEO.

Jakie korzyści niesie pozycjonowanie internetowe?

Zwiększenie rozpoznawalności marki – dzięki temu, że Twoja strona będzie pojawiać się na początku wyszukiwania, znacznie łatwiej będzie Cię odnaleźć i zapamiętać. Zarówno pozycja pierwsza jak i ostatnia mogą okazać się skuteczne i przyciągnąć do Ciebie nowe osoby, ze względu na zastosowany tutaj psychologiczny efekt pierwszeństwa (lepiej zapamiętujemy to co widzimy jako pierwsze) i efekt świeżości (i równie dobrze zapamiętujemy ostatnią rzecz, na którą się natkniemy).

Zwiększenie sprzedaży/zainteresowania – wiadomym jest, że najczęściej zaglądamy na pierwsze pozycje w wyszukiwarce. Druga, trzecia czy piąta strona rzadko przyciągają odbiorców, dlatego warto jednak zadbać, aby nasza strona była w top10 wyszukiwań.

Wzrost ruchu organicznego na stronie – często oprócz osób, które pojawiają się poprzez pozycjonowanie bezpośrednio, na stronie znajdują się osoby, które znalazły stronę w jakimś serwisie zewnętrznym, na którym prowadzone były działania pozycjonowania.

Mniejsze koszty reklamy– pozycjonowanie jest znacznie tańsze niż reklamy telewizyjne czy radiowe, więc sprzyja to budżetowi, szczególnie małych firm, które nie mają zbyt wielu środków na marketing.

Pozycjonowanie ma też wady!

Oczywiście SEO ma również swoje wady, jak każde inne rozwiązanie. Podstawową wadą jest czas. Zwykle oczekujemy natychmiastowych efektów, a przy pozycjonowaniu jest to wartość odroczona. Ze względu na to, że pozycjonowanie przeprowadzane jest etapami i wymaga wiele pracy, aby osiągnąć rezultat, jest to proces rozciągnięty w czasie i zależy on w dużej mierze od konkurencji na rynku. Jednakże warto wspomnieć, że raz wypracowaną pozycję wystarczy później tylko kontrolować i dbać o nią, a pozostanie ona taka sama przez cały czas.